לוגו
חזרה למאמרים

אומנות של עיצוב תעשייתי

עיצוב המוצר
עיצוב מוצר למעשה מהווה נגזרת של מה שנקרא עיצוב תעשייתי – Industrial Design. זה האחרון עוסק בייצור סחורה באמצעות מכונות במפעל, ובפס ייצור גדול או המוני- .mass production תהליכי החשיבה והפיתוח במסגרתו תואמים בכללם תהליכי ייצור מאסיביים, משלב הקונספט הראשוני ועד לבחירת חומרי הגלם, טכנולוגיית הייצור והגימור, ואמצעי השיווק והפרסום השונים של המוצר הסופי.

עיצוב מוצר לעומת זאת עוסק בפן האסתטי של התכנון, וגם בהיבטים שימושיים של מגוון יישומים שעומדים בפני עצמם או שנלווים לאותו מוצר קיים. בתהליך ההכנה והשיווק של מוצרים אלו המרכיב העיצובי הוא משמעותי מאד ותופס נתח לא מבוטל ממהות המוצר וכלל יתרונותיו. הבדל נוסף בין עיצוב מוצר לעיצוב תעשייתי בא לידי ביטוי בכך שבדרך כלל, בזה הראשון מתייחסים לתכנון ייצור בהיקף קטן יחסית ואף יחידני. מעבר לכך העיצוב נחשב לחופשי יותר שכן ניתן לשלבו עם עבודה ידנית דוגמת צביעה, עיבוד, ליטוש וכן הלאה.

לימודי אומנות ועיצוב תעשייתי
תחומי העיסוק היצירתיים ביותר מזוהים כיום עם עיצוב ואמנות והם מקיפים אותנו בכל פינה. אמנות מהווה שפה ומי שעוסק בה, למעשה מעביר מסר חברתי תרבותי, פוליטי או פסיכולוגי על ידי יצירותיו. האומנות נושאת בחשיבות והשפעה מכרעת על התרבות והחברה בישראל, ועל כן לא מעט אנשים מבקשים להשתלב במגוון מקצועותיה, אם בצורה חובבנית בלבד ואם כמקצוע. לימודי אומנות בכלל ולימודי עיצוב תעשייתי בפרט, משלבים אסתטיקה ופונקציונאליות, שילוב שעבור כל מעצב תעשייתי נחשב למנצח. בהשוואה לכל תחום עיסוק אחר, עיצוב תעשייתי מחייב באופן מהותי חשיבה מחוץ לקופסא, כיוון שתכלית המקצוע הוא לפתח מוצרים חדשים שיוכלו לשרת נאמנה את הקהל הרחב שיחפוץ גם בקנייתם של מוצרים אלו.
דוגמאות ליצירות אומנות ישראליות בעיצוב תעשייתי

בשנת 2010 עיצב איתמר בורשטיין גוף תאורה שזכה לכינויTanuki עבור חברת התאורה הספרדית Metalarte. גוף התאורה ניחן במראה שמזכיר נברשת מודרנית, עם בסיס של משקולת המאפשרת את וויסות כמות האור בחלל. עוד מעצב נחשב הוא רפאל נבות, בוגר המחלקה לעיצוב מוצר איינדהובן שבהולנד עוסק בעיצוב מוצר משנת 2003 ופועל עבור חברות בינלאומיות כמו Cappellini ו Swarovski-.

רפאל עיצב סדרת תכשיטים למוזיאון לאומנות מודרנית בלוקסמבורג ואף עיצב בשנה שעברה את המועדון האקסקלוסיבי של הבמאי דיוויד לינץ'. עבור חברת הריהוט האיטלקית Cappellini עיצב בשנת 2012 את ה- ,Poh Bench שהינו שולחן וספסל כאחד בעל תכונות רב שימושיות ומראה הניחן בצורה אורגנית המורכבת מפיסות עץ ישנות וחדשות. רון ארד בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי בצלאל וה- AA שבלונדון מעצב עבור חברות בינלאומיות כמו Moroso, Kartel, Virta ועוד. עבור חברת הריהוט האיטלקית Magis עיצב ב- 2006 את כיסא הנדנדה Voido Rocking Chair, שהוא כסא בעל קווים אמורפיים ועגלגלים המייחדים את סגנונו.

11 באוגוסט, 2016

צור קשר

   

   

  בואו נעבוד ביחד!

  השאר את הפרטים ונחזור אלייך בהקדם.

   יד חרוצים 12

   תל אביב

   6770005

   פְּתַח תַּפְרִיט נְגִישׁוּת
   נְגִישׁוּת
   איפוס
   הצהרה
   משוב

   מבוא

   האינטרנט מהווה כיום את המאגר הגדול ביותר לחופש מידע עבור כלל המשתמשים ועבור משתמשים בעלי מוגבלויות בפרט. ככזה, אנו שמים דגש רב על הנגשת האתר לכל אדם לרבות לבעלי מוגבלויות. הכל במטרה לאפשר חווית גלישה טובה, מועילה ומהנה יותר. בתוך כך, אנו שואפים להבטיח כי השירותים הדיגיטליים יהיו נגישים לאנשים עם מוגבלויות ועל כן הושקעו משאבים רבים במטרה להקל על השימוש באתר עבור כלל האוכלוסייה, זאת מתוך אמונה כי לכל אדם מגיעה הזכות לחיות בשוויון, כבוד, נוחות ועצמאות.

    

   כיצד עובדת ההנגשה באתר?

   באתר מוצב תפריט הנגשה. לחיצה על התפריט מאפשרת פתיחת כפתורי ההנגשה. לאחר בחירת נושא בתפריט יש להמתין לטעינת הדף.

    

   מה בתפריט?

   - מתן אפשרות לניווט ע״י מקלדת

   - הגדלת פונט האתר ל־5 גדלים שונים

   - עצירת אלמנטים נעים וחסימת הבהובים

   - שינוי ניגודיות צבעים על בסיס רקע כהה

   - שינוי ניגודיות צבעים על בסיס רקע בהיר

   - התאמת אתר לעיוורי צבעים

   - שינוי הפונט לקריא יותר

   - הגדלת הסמן ושינוי צבעו לשחור או לבן

   - הגדלת התצוגה לכ־200%

   - הדגשת קישורים באתר

   - הדגשת כותרות באתר

   - הצגת תיאור אלטרנטיבי לתמונות

   - הצהרת נגישות

   - שליחת משוב נגישות

    

   הבהרה

   חרף מאמצנו לאפשר גלישה באתר נגיש עבור כל דפי האתר, יתכן ויתגלו דפים באתר שטרם הונגשו, או שטרם נמצא הפתרון הטכנולוגי המתאים. אנו ממשיכים במאמצים לשפר את נגישות האתר, ככל האפשר, וזאת מתוך אמונה ומחויבות מוסרית לאפשר שימוש באתר לכלל האוכלוסייה, לרבות אנשים עם מוגבלויות.

   משוב נגישות
   שליחה
   המשוב נשלח בהצלחה!
   תודה. אחד מנציגינו ייצור איתך קשר בהקדם האפשרי.
   סמן גדול (שחור)
   סמן גדול (לבן)
   חלונית הגדלה
   הגדלת גופן
   הקטנת גופן
   גופן קריא
   מונוכרום
   ניגודיות כהה
   ניגודיות בהירה
   הדגשת קישורים
   הדגשת כותרות
   תיאור תמונות
   ניווט במקלדת
   ביטול הבהובים
   Powered by EM Studio