לוגו
חזרה למאמרים

אומנות של עיצוב תעשייתי

עיצוב המוצר
עיצוב מוצר למעשה מהווה נגזרת של מה שנקרא עיצוב תעשייתי – Industrial Design. זה האחרון עוסק בייצור סחורה באמצעות מכונות במפעל, ובפס ייצור גדול או המוני- .mass production תהליכי החשיבה והפיתוח במסגרתו תואמים בכללם תהליכי ייצור מאסיביים, משלב הקונספט הראשוני ועד לבחירת חומרי הגלם, טכנולוגיית הייצור והגימור, ואמצעי השיווק והפרסום השונים של המוצר הסופי.

עיצוב מוצר לעומת זאת עוסק בפן האסתטי של התכנון, וגם בהיבטים שימושיים של מגוון יישומים שעומדים בפני עצמם או שנלווים לאותו מוצר קיים. בתהליך ההכנה והשיווק של מוצרים אלו המרכיב העיצובי הוא משמעותי מאד ותופס נתח לא מבוטל ממהות המוצר וכלל יתרונותיו. הבדל נוסף בין עיצוב מוצר לעיצוב תעשייתי בא לידי ביטוי בכך שבדרך כלל, בזה הראשון מתייחסים לתכנון ייצור בהיקף קטן יחסית ואף יחידני. מעבר לכך העיצוב נחשב לחופשי יותר שכן ניתן לשלבו עם עבודה ידנית דוגמת צביעה, עיבוד, ליטוש וכן הלאה.

לימודי אומנות ועיצוב תעשייתי
תחומי העיסוק היצירתיים ביותר מזוהים כיום עם עיצוב ואמנות והם מקיפים אותנו בכל פינה. אמנות מהווה שפה ומי שעוסק בה, למעשה מעביר מסר חברתי תרבותי, פוליטי או פסיכולוגי על ידי יצירותיו. האומנות נושאת בחשיבות והשפעה מכרעת על התרבות והחברה בישראל, ועל כן לא מעט אנשים מבקשים להשתלב במגוון מקצועותיה, אם בצורה חובבנית בלבד ואם כמקצוע. לימודי אומנות בכלל ולימודי עיצוב תעשייתי בפרט, משלבים אסתטיקה ופונקציונאליות, שילוב שעבור כל מעצב תעשייתי נחשב למנצח. בהשוואה לכל תחום עיסוק אחר, עיצוב תעשייתי מחייב באופן מהותי חשיבה מחוץ לקופסא, כיוון שתכלית המקצוע הוא לפתח מוצרים חדשים שיוכלו לשרת נאמנה את הקהל הרחב שיחפוץ גם בקנייתם של מוצרים אלו.
דוגמאות ליצירות אומנות ישראליות בעיצוב תעשייתי

בשנת 2010 עיצב איתמר בורשטיין גוף תאורה שזכה לכינויTanuki עבור חברת התאורה הספרדית Metalarte. גוף התאורה ניחן במראה שמזכיר נברשת מודרנית, עם בסיס של משקולת המאפשרת את וויסות כמות האור בחלל. עוד מעצב נחשב הוא רפאל נבות, בוגר המחלקה לעיצוב מוצר איינדהובן שבהולנד עוסק בעיצוב מוצר משנת 2003 ופועל עבור חברות בינלאומיות כמו Cappellini ו Swarovski-.

רפאל עיצב סדרת תכשיטים למוזיאון לאומנות מודרנית בלוקסמבורג ואף עיצב בשנה שעברה את המועדון האקסקלוסיבי של הבמאי דיוויד לינץ'. עבור חברת הריהוט האיטלקית Cappellini עיצב בשנת 2012 את ה- ,Poh Bench שהינו שולחן וספסל כאחד בעל תכונות רב שימושיות ומראה הניחן בצורה אורגנית המורכבת מפיסות עץ ישנות וחדשות. רון ארד בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי בצלאל וה- AA שבלונדון מעצב עבור חברות בינלאומיות כמו Moroso, Kartel, Virta ועוד. עבור חברת הריהוט האיטלקית Magis עיצב ב- 2006 את כיסא הנדנדה Voido Rocking Chair, שהוא כסא בעל קווים אמורפיים ועגלגלים המייחדים את סגנונו.

11 באוגוסט, 2016

צור קשר

[recaptcha id:recaptcha_area]

 

 

בואו נעבוד ביחד!

השאר את הפרטים ונחזור אלייך בהקדם.

[recaptcha id:recaptcha_area]

יד חרוצים 7

תל אביב

6777899