לוגו
חזרה למאמרים

איך לצמצם סיכונים בפתיחת עסק חדש?

כל עסק חדש שנפתח נמצא ברמת סיכון מסוימת מכיוון שישנם המון גורמים שעשויים להשפיע על הצלחתו כגון בחירת צוות הניהול והשותפים, גיוס העובדים, חלוקת תקציב אופטימאלית, קריאת השוק בצורה נכונה ועוד. על מנת לצמצם את הסיכון שהעסק ייכשל, ישנם מספר צעדים אותם צריך לבצע ובראשם בנייה של התכנית העסקית.

חשיבותן של בניית תוכניות עסקיות

 

כל עסק חייב לבנות לעצמו תוכנית עסקית. התכנית העסקית היא  מעין מפת דרכים שהמטרה שלה היא למקם את העסק בשוק, כך שאפשר יהיה לאתר את נקודות החולשה והחוזק שלו לעומת המתחרים והמוצרים המקבילים בשוק.

באופן כללי, תוכניות עסקיות כוללות מספר שלבים אשר אמורים לספק את המידע החשוב הם ליזם והן למשקיע (אם יש כזה):

  • בחירת אסטרטגיית הפעולה בהתאם לקהל היעד ואופי המוצר
  • דגש על רישום פטנטים ומניעה של גניבת הפטנטים על ידי המתחרים כולל אפשרויות הגנה משפטית
  • הערכה לגבי מידת החדירה לשוק והתגובה של הצרכנים למוצר, זאת על ידי ביצוע סקרי שוק

האם אתה מוכן כלכלית להיכנס לתהליך פיתוח?

 

כאשר המשקיע מסתכל על כל אלו, הוא חייב להבין האם יש סיכוי גבוה מספיק שההשקעה תחזיר את עצמה, מהו לוח הזמנים הנדרש בהתאם לשלבי המיזם ומה יהיה השווי של המיזם לאחר שלבי ההשקעה והפיתוח.

כאשר מדובר בעסקים שמתמקדים בעיצוב תעשייתי או פיתוח של מוצרים פיזיים, בניית התכנית אפילו יותר חשובה מכיוון שחייבים שתהיה התאמה מלאה בין התקציב הקיים לבין שלבי הפיתוח השונים.

לדוגמה, תהליך פיתוח יקר מדי שלא מאפשר לבנות אבטיפוס איכותי מספיק, יכול לגרום לקריסת העסק עוד לפני שהייתה לו הזדמנות להיכנס לשוק.

יחד עם זאת, את התכנית העסקית בדרך כלל בונים לאחר שיש אפיון כללי וקונספט למוצר, כך שחברת עיצוב המוצר מעורבת בכל התהליך למן הרגע הראשון.

 

בניית תוכנית עסקית שמקטינה את לקיחת הסיכונים

 

ישנו קשר ישיר בין רמת הפירוט והעומק של התכנית העסקית לבין הערכת הסיכונים: תוכנית עסקים שאינה תמיד מפורטת עשויה להביא להערכה שגויה וללקיחת סיכון גבוה מדי מצד המשקיע.

לעומת זאת, תוכנית עסקית טובה תוכל לחזות את רמת הסיכון בצורה מדויקת. ומכיוון שלרוב המשקיעים יש ניסיון בהשקעות, סביר להניח שהם לא יסכימו להשקיע בתכנית עסקית שמעוררת אצלם הרבה סימני שאלה ולא עונה על כל הדברים החשובים כמו חלוקת התקציב בין פיתוח האב טיפוס לבין פיתוח המוצר הסופי.

 

תוכנית עיסקית

 

10 באוקטובר, 2017

צור קשר

 

 

בואו נעבוד ביחד!

השאר את הפרטים ונחזור אלייך בהקדם.

יד חרוצים 7

תל אביב

6777899