לוגו
חזרה למאמרים

גיוס מימון

מעט כל סטארטאפ שמבקש לגדול אל מעבר לשלבי הרעיון ההתחלתי, הפיתוח ובניית מודל עסקי (ידועים בז'רגון המקצועי גם כ – Seed ו – Pro Seed), יאלץ לגייס מימון והון נוסף בדרך כזו או אחרת. את המימון הראשוני בדרך כלל מגייסים מאנשים קרובים כמו בני משפחה וחברים המעוניינים להשקיע במיזם, חסכונות, הלוואות בעלים או אפילו הלוואה עסקית מהבנק או המדינה.

בשלב הבא (שלב הגיוסים) מרבית היזמים פונים בסופו של דבר אל קרנות הון סיכון או "אנג'לים" (אנשי עסקים) ומבצעים מספר סבבים של גיוס ההון. קרנות ההון סיכון למעשה קונות חלק ממניות החברה ולכן הופכות לשותפות בה בהתאם לחלק היחסי שלהן באחזקת המניות. עם זאת, האתגר האמיתי הוא כמובן לשכנע את המשקיעים מדוע כדאי להם להשקיע דווקא בכם. בכל אופן, רצוי שתבחנו מראש איזה חלק יישאר ברשותכם ואיזה חלק יהיה בשליטת המשקיעים החיצוניים.

כיצד לשכנע את המשקיעים?

על מנת לשכנע את המשקיעים בצורה הטובה ביותר, עליכם להציג בפניהם חזון למוצר או שירות שניתן יהיה לממש אותו באופן ריאלי. מכיוון שישנם כאמור מספר סבבי גיוס, הרי שהמשקיעים חייבים להבין לאיזה שלב בפיתוח החברה הכסף למעשה מיועד.
עוד דבר שחשוב להקפיד עליו הוא בניית אב טיפוס כבר בשלבים ההתחלתיים של המיזם : אין טוב ממראה עיניים, ולמשקיעים יהיה קשה יותר להבין לאן בדיוק אתם שואפים להגיע רק על סמך קריאת התוכנית העסקית שלכם.
חלק לא פחות חשוב הוא הפרזנטציה עצמה : לעיתים אנחנו נוטים לסמוך יותר מדי על מצגות וקריאת טקסטים מן המוכן כאילו מדובר בהרצאה באוניברסיטה, אך עלינו להיות מוכנים גם למצבים בהם נשאל שאלות נוקבות המתייחסות לנקודת תורפה אפשריות של המוצר או מתחרים עיקריים הפועלים בתחום (ובמיוחד אם אנחנו רוצים להיכנס לשווק רווי). לפיכך, רצוי לעבור היטב על החלקים הרלוונטיים לפרזנטציה ואף לבצע סימולציות של שאלות ותשובות ביניכם ובין שאר חברי המיזם.

אף אחד לא מושלם, אבל תמיד אפשר להשתפר

זכרו שהמשקיעים מחפשים לא רק רעיון טוב, אלא גם קבוצת יזמים מלכודת ומאורגנת שמסוגלת לממש אותו. הקפידו לשדר שאתם עובדים באופן מקצועי ומיומן. כמו כן, אל תחששו לפנות את הבמה גם לשאר חברי הצוות על מנת שלא ייראה כאילו רק אחד מכם מוביל את החבורה. עם זאת, זכרו להדגיש את התכונות החיוביות של כל אחד מכם, גם אם הדבר אומר שתצטרכו לקחת מספר קורסים לשיפור שפת הגוף שלכם או היכולת לדבר מול קהל.

11 באוגוסט, 2016

צור קשר

[recaptcha id:recaptcha_area]

 

 

בואו נעבוד ביחד!

השאר את הפרטים ונחזור אלייך בהקדם.

[recaptcha id:recaptcha_area]

יד חרוצים 7

תל אביב

6777899