לוגו
חזרה למאמרים

רישום פטנט

אנו חיים בחברה טכנולוגית שמשוועת להתקדמות והתפתחות של רעיונות חדשים לטובת כל האנושות. פטנטים נועדו להבטיח כי אכן יהיה אינטרס שכזה לממציאים, תמריץ ניתן להגיד, שיגן על השימוש בהמצאה שלהם לתקופת זמן ארוכה. בשורות הקרובות נלמד מהו פטנט, כיצד מתבצע תהליך הרישום שלו ומהם האינטרסים לרשום אותו מלכתחילה.

על הפטנט ותהליך הרישום שלו
תרופות חדשות, תהליכי ייצור, מוצרים חדשים ועוד- כל אלו "מניעים" את העולם קדימה ובני האדם נהנים מכך עד לאין שיעור. הצעד הראשון לכל המצאה שכזאת מתחיל בפטנט גאוני שחייב לענות על 3 קריטריונים :
• יש בו תועלת – כלומר, הוא בר שימוש ולא מושג תיאורטי.
• מהווה התקדמות – הוא מספק פונקציה חשובה ויעילה לטובת האנושות שלא הייתה קיימת לפני כן.
• חדש לגמרי – לא פורסם טרם לכן בשום משרד פטנטים.

כל פטנט הינו למעשה קניין רוחני של האדם שהמציא אותו, ועל מנת שהוא אכן יוכר כשלו עליו לרשום אותו באחד ממשרדי הפטנטים בעולם ולתבוע את בעלותו עליו, כך שלא יהיה ניתן להשתמש בהמצאתו ללא אישור במשך תקופה של 20 שנה. באופן פשטני למדי, כל תהליך רישום פטנט כולל את כתיבת ההמצאה בצורה המקובלת (נדרשת עבודה עם עורך דין מומחה לקניין רוחני ועורך פטנטים), הגשת המסמך למשרד הפטנטים לבחינת ההמצאה ובמידה ואכן מתקבל האישור, הפטנט מוענק ונרשם באופן רשמי בפנקס הפטנטים.

מה האינטרס ברישום הפטנט?
בסופו של דבר, הכלכלה היא זו שמניעה את העולם ועל כן הממציא חייב לקבל הגנה משפטית ממוסדת על הרעיון שלו, וזהו למעשה הפטנט. האינטרסים להתחיל בתהליך רישום פטנט במהרה הינם :
• בלעדיות- מרגע שהפטנט אושר לא ניתן להשתמש בהמצאה ללא אישור ובמידה וכן עושים זאת, תוכלו לתבוע את המפר בבית המשפט בסכומי כסף גבוהים במיוחד.
• מכירת הפטנט בעתיד – חברות רבות תרות אחר ממציאים במידה והן סבורות כי יוכלו להפיק תועלת מהמצאותיהם. למעשה, ככל שהפטנט שמיש יותר מבחינה פרקטית כך החברות יהיו מוכנות לשלם לכם הרבה מאוד כסף תמורתו.
• האפשרות להתפתח וליזום – רישום הפטנט מקנה לכם חופש פעולה מלא למשך כ- 20 שנים על מנת להפוך את הפטנט מרעיון בראשכם למוצר שימוש המוני. תוכלו להתקשר עם חברה מתאימה או יזם אחר על מנת לקדם זאת.

ללא רישום הפטנט ככל הנראה יהיה זה עניין של זמן עד שמישהו אחר יחשוב על אותו הרעיון וירשום אותו במקום כלשהו בעולם. לכן חשוב מאוד לבסס מבחינה משפטית את הקניין הרוחני שלכם ולקצור את הרווחים על החדשנות והיצירתיות שגיליתם. בהצלחה!

11 באוגוסט, 2016

צור קשר

 

 

בואו נעבוד ביחד!

השאר את הפרטים ונחזור אלייך בהקדם.

יד חרוצים 7

תל אביב

6777899